Adwokat sprawy karne. Te trzy słowa stanowią najkrótszą definicja tego, czym w dużej mierze się zajmuję. Obrona podejrzanych i oskarżonych na wszystkich etapach postępowania karnego to główny przedmiot mojej działalności zawodowej. Odbiorcami świadczonych przeze mnie usług z zakresu prawa karnego są przede wszystkim osoby poszukujące adwokata do sprawy karnej z Zagłębia Miedziowego (Głogów, Lubin, Legnica).
Sprawy karne to dość specyficzny rodzaj spraw. Najlepszy adwokat do sprawy karnej to taki, który ma nie tylko merytoryczną wiedzę, ale także odpowiednie cechy osobowości. Obrona w sprawach karnych wymaga pewności siebie, odwagi i bezkompromisowego podejścia. Sprawy karne to nie tylko bowiem merytoryczne wymiany argumentów na sali rozpraw – to często również słowne „przepychanki” na komisariatach, walka o możliwość kontaktu z zatrzymanym klientem i respektowanie jego praw na każdym etapie postępowania karnego.
Skuteczna obrona w sprawach karnych wymaga jeszcze jednego – doświadczenia w tego typu sprawach. Bez tego nawet najdoskonalsza znajomość przepisów na niewiele się zda.
Sprawy karne, w których pełniłem funkcję obrońcy podejrzanego lub pokrzywdzonego, liczbę obecnie już w setkach. Różne było to sprawy – od błahych występków, do najpoważniejszych zbrodni, nie wyłączając zbrodni zabójstwa. Broniłem w sprawach, w których wartość szkody była na granicy między wykroczeniem i przestępstwem oraz w sprawach, w których na oskarżonych ciążyły zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzeń szacowanych na kilkadziesiąt milionów złotych. Doświadczenia wyniesionego z każdej z tych spraw nie da się przecenić.
Na jakich etapach sprawy karnej mogę Ci pomóc?
Przed wszczęciem postępowania przygotowawczego
Przestępstwo nie zawsze jest oczywiste. Doradzając w sprawach z zakresu prawa karnego pomagam m.in. dokonać oceny ryzyka związanego z określoną działalnością w kontekście odpowiedzialności karnej, a także dokonanych już działań pod kątem realizacji znamion czynów zabronionych. W przypadku, gdy doszło do popełnienia przestępstwa, doradzam możliwe, zgodne z przepisami prawa rozwiązania mające na celu uniknięcie odpowiedzialności karnej lub przynajmniej jej złagodzenie.
Zatrzymanie przez policję
Pierwsze godziny po zatrzymaniu przez policję są często decydujące dla całego procesu karnego. W wielu wypadkach osoba zatrzymana jest zaskoczona zatrzymaniem i zdarzeniami, które następują bezpośrednio po nim. Nierzadko zdarza się, że taka osoba chcąc poprawić swoją sytuację składa oświadczenia, które tylko pogarszają jej sytuację.
Ustanowienie możliwie jak najszybciej obrońcy dla osoby zatrzymanej stanowi dla niej nieodzowną pomoc. Zapobiega podejmowaniu przez taką osobę nierozważnych decyzji, których skutki są później trudne, a czasami niemożliwe do odwrócenia. Pomoc obrońcy na tym etapie stanowi również ważne wsparcie psychiczne dla zatrzymanego, który ma dzięki temu świadomość, że w tej niewątpliwie trudnej dla siebie sytuacji nie jest pozostawiony sam sobie.
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale obrońcę dla osoby zatrzymanej może ustanowić dowolna osoba. Nie musi to być członek rodziny. Może to być de facto każdy, kto ma wiedzę o zatrzymaniu. Oczywiście zatrzymany musi później potwierdzić, że chce, aby adwokat ustanowiony przez osobę trzecią był jego obrońcą w sprawie.
Obrona na etapie postępowania przygotowawczego
Dużym błędem jest to, że wiele osób, przeciwko którym prowadzone jest postępowanie karne, ustanawia obrońcę dopiero na etapie postępowania sądowego. Tymczasem to właśnie czynności dokonywane na etapie postępowania przygotowawczego (czyli śledztwa lub dochodzenia) nierzadko mają decydujący wpływ na końcowy rezultat sprawy.
Przede wszystkim podejrzany już w postępowaniu przygotowawczym musi podejmować istotne decyzje wpływające na dalszy tok procesu karnego. Jedną z takich decyzję jest to, czy składać na tym etapie postępowania wyjaśnienia, a jeśli tak, to w jakim zakresie.
Obecność obrońcy w sprawie karnej już na etapie postępowania przygotowawczego ułatwia podejrzanemu podejmowanie ważnych w sprawie decyzji. Stanowi również gwarancję tego, że czynności z udziałem podejrzanego będę odbywały się zgodnie z procedurą, w szczególności – że nie będzie na podejrzanym wywierana jakakolwiek presja ze strony organów ścigania.
Ważną kwestią jest również to, że większość materiału dowodowego w sprawie gromadzona jest właśnie na etapie postępowania przygotowawczego. W zasadzie wszyscy świadkowie, zanim będą przesłuchani przed sądem w postępowaniu głównym, są najpierw przesłuchiwani w postępowaniu przygotowawczym, najczęściej przez policję. Udział obrońcy w przesłuchaniu świadka na etapie postępowania przygotowawczego to gwarancja, że w protokole przesłuchania znajdzie się to, co faktycznie świadek powiedział, a nie to, co przesłuchujący chciał, by się w nim znalazło.
Postępowanie przed sądem
Postępowanie przed sądem jest zasadniczym etapem postępowania karnego.
Opracowanie taktyki obrony, podejmowanie decyzji co do wniosków dowodowych, kontrolowanie opinii biegłych, aktywne uczestnictwo w przesłuchaniach świadków czy bieżące reagowanie na decyzje procesowe sądu – to tylko niektóre z czynności podejmowanych przez obrońcę na tym etapie postępowania, gwarantujących oskarżonemu rzeczywistą realizację przysługującego mu prawa do obrony.
Postępowanie wykonawcze
Pomoc prawna na etapie postępowania wykonawczego obejmuje w szczególności sporządzanie zażaleń na postanowienia o zarządzeniu wykonania kary, wniosków o odroczenie wykonania kary, o wydanie wyroku łącznego, o wyrażenie zgody na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego a także wniosków o przerwę w wykonaniu kary oraz o warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary.
W sprawach o jakie przestępstwa mogę Ci pomóc?
Przestępstwa związane z ruchem pojazdów
- prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu,
- prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków,
- wypadki drogowe
Przestępstwa narkotykowe
- posiadanie narkotyków,
- wytwarzania i przetwarzanie narkotyków,
- wprowadzanie narkotyków do obrotu,
- uczestnictwo w obrocie narkotykami, w tym również w ramach zorganizowanej grupy przestępczej
Przestępstwa przeciwko mieniu
- kradzież,
- przywłaszczenie,
- kradzież z włamaniem,
- kradzież rozbójnicza,
- rozbój,
- paserstwo,
- zniszczenie mienia,
- oszustwo,
- oszustwo ubezpieczeniowe
Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu
- bójka,
- pobicie,
- spowodowanie uszczerbku na zdrowiu,
- narażenie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia,
- nieumyślne spowodowanie śmierci,
- zabójstwo
Przestępstwo przeciwko czci i nietykalności osobistej
- zniesławienie,
- znieważenie,
- naruszenie nietykalności cielesnej
Przestępstwa przeciwko wolności
- pozbawienie wolności,
- groźby karalne,
- stalking,
- utrwalanie wizerunku nagiej osoby bez jej zgody,
- naruszenie miru domowego
Przestępstwa przeciwko rodzinie
- znęcanie się,
- uchylanie się od obowiązku alimentacji,
Przestępstwa gospodarcze i skarbowe
- nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków,
- oszustwo finansowe,
- przestępstwa określone w kodeksie karnym i skarbowym